Jesteś tutaj

Duże miasta w Polsce dysponują największą siłą nabywczą

Według badań przeprowadzonych przez instytut GfK, w ubiegłym roku siła nabywcza w handlu detalicznym osiągnęła pułap 89 mld euro. 43% z tego stanowiły zakupy artykułów spożywczych. Największą siłą nabywczą dysponują duże miasta. 2/3 potencjału nabywczego w handlu detalicznym w Polsce to wydatki na podstawowe kategorie produktowe – żywność, artykuły związane z pielęgnacja urody i zdrowia, odzież. Siła nabywcza jest zróżnicowana regionalnie .W Polsce siła nabywcza w  handlu detalicznym wyniosła 2 326 euro na osobę. W badaniu siła nabywcza rozpatrywana była w oparciu o trzy kategorie produktów: żywność, odzież, artykuły związane ze zdrowiem i urodą. Pozostałe grupy produktowe stanowią 1/3 siły nabywczej. Dane o sile nabywczej dotyczą administracyjnych obszarów Polski – powiatów, gminy, na kodach pocztowych skończywszy.

Źródło: GfK

Kategoria: 

Podobne artykuły

Średnia siła nabywcza w Polsce w 2018 roku wyniosła 7228 EUR na mieszkańca, czyli mniej więcej połowę średniej europejskiej. Dało to Polsce 29. lokatę w europejskim rankingu – informuje instytut GfK.

Obroty detalistów w styczniu b.r. wzrosły o 7,8% rdr w ujęciu rocznym – podaje GUS. Od grudnia wzrosły one o 4,4%. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w styczniu również wzrosła, o 20,7% rdr.

X