Jesteś tutaj

Zmiany w CIT dla podmiotów powiązanych

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), która dotyczy podmiotów powiązanych, stanowi dodatkowe obciążenie administracyjne dla podatników. Kluczową zmianą jest ustalenie limitu zaliczania kosztów wybranych usług w transakcjach wewnątrz grupy do kosztów uzyskania przychodów. Ograniczenie to dotyczy m.in. kosztów usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Koszty tego typu usług przekraczające w roku podatkowym łącznie 3 mln PLN mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej 5% podatkowego EBITDA.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Podatnicy organizujący dla swoich pracowników szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe często nie wiedzą, czy wydatki z tytułu usług hotelowych, gastronomicznych (cateringowych) lub wynajmu sali konferencyjnej mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.

Jakie organy ma zawiadomić pracodawca w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy lub podejrzenia choroby zawodowej? Zgodnie z art. 234 § 2 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy. 

X

Przeczytaj również